چطور میکاپ آرتیست شویم
چطور میکاپ آرتیست شویم؟
نویسنده مقاله تحریریه
زمان مطالعه مقاله 10 دقیقه
تاریخ انتشار 26 دی 1401

احتمالا تا به حال به میکاپ آرتیست یا آرایشگر شدن فکر کرده‌اید و این سوال که چطور میکاپ آرتیست شویم را در ذهن خود داشته‌اید، اگر تماشای مدل‌های آرایش در اینستاگرام و میکاپ خوب روی صورت خود یا آشنایانتان برایتان بسیار جالب است، یا تغییر صورت‌ها با تلفیقی از مهارت آرایشگر و استفاده از وسایل آرایشی مناسب برای شما مهم بوده و مدت‌ها به این فکر کرده‌اید که میکاپ آرتیست بودن می‌تواند بسیار جذاب به نظر برسد؛ احتمالا این شغل برای شما گزینه مناسبی است. اما یادگیری این مهارت به تمرین‌ زیاد و یادگیری فراوان احتیاج داشته و مسیر طولانی را باید طی کنید. فقط کافیست برای شروع ما را در ادامه این مطلب همراهی کنید تا شما را از نکات مهم این حرفه با خبر کرده از مزایا و سختی‌های آن بگوییم.

میکاپ آرتیست چه کسی است

میکاپ آرتیست یا آرایشگر چه کسی است؟

بهتر است در ابتدا به توضیح میکاپ آرتیست بودن بپردازیم. به راستی این حرفه به چه معناست و چه وسعت شغلی را در پی دارد؟ در تعریف ساده میکاپ آرتیست کسی است که از تکنیک‌ها و فرآیندهای آرایشی برای ایجاد زیبایی در بدن و صورت انسان استفاده می‌کند. در ساده ترین حالت، میکاپ آرتیست‌ها  با استفاده از روش‌های متنوع و کمک محصولات آرایشی مرغوب و مناسب، ظاهر فرد را بهبود می‌بخشند. آن‌ها با یاری گرفتن از مهارت خود، رنگ و ویژگی‌های مثبت چهره را بیشتر نشان داده و عیوب صورت را پنهان یا صاف می‌کنند.  در حالت‌های پیشرفته، میکاپ آرتیست‌ها با هنر گریم، شخصیت‌های تخیلی و جلوه‌های ویژه را برای فیلم، تلویزیون، عکاسی و تئاتر خلق می‌کنند. این زمینه اغلب به عنوان یکی از خلاقانه ترین و پرسودترین حوزه‌های آرایش در نظر گرفته شده است.

همه هنرمندان بوم مورد علاقه خود را دارند. برای هنرمندان میکاپ، بوم آن‌ها چهره افراد است. این علتی است که روزانه به تعداد علاقه مندان این حرفه افزوده می‌شود. میکاپ آرتیست‌های موفق علاقه زیادی به زیبا سازی مراجعان خود داشته و به خوبی متوجه می‌شوند که کدام رنگ‌ها در فرد بهتر به نظر می‌رسد یا چه رژی بیشتر به رنگ سایه مورد علاقه‌تان می‌آید. میکاپ آرتیست‌ها درک عمیقی از انواع پوست، رنگ پوست و مواد آرایشی دارند تا در موقعیت‌ها و محیط‌های متفاوت، بهترین آرایش و میکاپ را برای مشتریان خود انتخاب کنند.

مزایای میکاپ آرتیست شدن

میکاپ آرتیست کیست؟

همانطور که اشاره کردیم؛ با انتخاب حرفه میکاپ آرتیست، شما وارد مسیری طولانی می‌شوید. در این مسیر طولانی و لذت بخش، فرصت کسب تجربه‌های فوق‌ العاده‌ای دارید. شما می‌توانید در کار خود به راحتی خلاقیت به خرج دهید. اگر کار بیرون از فضای خانه را دوست ندارید، در داخل خانه و برای خودتان کار کنید. این حرفه به دور از کارهای اداری بوده که می‌توانند اذیت کننده به نظر برسند. علاوه بر آن این حرفه از کارهای فیزیکی سنگین به دور است. از مزایای مهم آرایشگر بودن که آن را خاص و پرطرفدار کرده، این بوده که در آغاز کار خود، می‌توانید از کارهای جانبی تر شروع کرده تا با کسب تجربه به مهارت لازم برسید. درست است که کسب مدرک‌های بین‌المللی برای یک میکاپ آرتیست بسیار مفید و کمک کننده است اما لزوما برای آرایشگر بودن نیاز به مدرک ندارید. مزایای این حرفه همانند محیط جذاب آن می‌تواند شما را در انتخاب آن به عنوان شغل مطمئن سازد.

معایب میکاپ آرتیست شدن

درست است که مزایای میکاپ آرتیست شدن بر هیچ کسی پوشیده نیست و همیشه افراد به دنبال جوابی برای سوال ” چطور میکاپ آرتیست شویم؟ ” هستند، اما این مسیر همانند تمام حرفه‌ها سختی‌های مخصوص به خودش را دارد. شما باید دقت داشته باشید که برای موفقیت به عنوان یک آرایشگر به سطحی معقول از استعداد نیاز دارید. یکی از مشکلات آرایشگر بودن این است که به سادگی نمی‌توانید از کارتان درآمد خوبی کسب کنید و نیاز به تلاش و تبلیغات مناسب برای پیشرفت کار خود دارید. یکی دیگر از معایب کار به عنوان میکاپ آرتیست این است که امنیت شغلی پایینی خواهید داشت. همچنین ممکن است مجبور باشید در تعطیلات آخر هفته به طور منظم یا ساعات به خصوصی از شب کار کنید.

نکات مهم برای شروع مسیر میکاپ

تا اینجا از شرایط میکاپ آرتیست بودن برایتان گفته‌ایم. اگر برای شروع کار خود مطمئن هستید در ادامه شما را برای شروع این کار یاری خواهیم کرد. قبل از همه چیز باید بدانید که هنگام شروع به کار به عنوان یک آرایشگر، باید به طور جدی به همه پیشنهاد‌های کاری‌تان توجه کنید، حتی اگر شغل ایده آل شما نباشد. شما با هر شغلی که می‌پذیرید، چیزهای ارزشمندی یاد می‌گیرید و ارتباطات مفیدی برای حرفه‌تان ایجاد می‌شود.. هنگام کار به عنوان یک میکاپ آرتیست حرفه‌ای باید همیشه به فکر شبکه سازی باشید و از آنجایی که نام شما مستقیماً با کسب و کار شما مرتبط خواهد بود، مطمئن شوید که تأثیر مثبتی بر هر کسی که در صنعت خود می‌بینید، باقی ‌بگذارید. در ادامه این مطلب، قدم به قدم به مراحلی که باید طی کنید می‌پردازیم:

نکات مهم شروع مسیر میکاپ

۱- حوزه مورد علاقه خود را انتخاب کنید

آرایش حوزه وسیعی بوده و دارای قسمت‌های مختلفی است که باید یکی از بین آن‌ها انتخاب کنید. به عنوان یک میکاپ آرتیست، می‌توانید در آرایش برای هنرهای سرگرمی یا نمایشی، آرایش‌های زیبایی و… تخصص داشته باشید. در دسته‌های گسترده، بخش‌های کوچکتری برای انتخاب وجود دارد. به عنوان مثال، می‌توانید در آرایش کودک یا آرایش برای یک نوع پوست خاص تخصص داشته باشید. انتخاب یک جایگاه به شما کمک می‌کند تا روی آموزش صحیح و ایجاد پایگاه مشتری خود تمرکز کنید.

۲-  در مدرسه‌های زیبایی آموزش ببینید

قدم بعدی برای تبدیل شدن به یک میکاپ آرتیست، آموزش آرایش است. بسیاری از افراد می‌توانند نحوه استفاده از آرایش‌های سبک را بیاموزند، اما تبدیل شدن به یک میکاپ آرتیست موفق نیاز به درک بهتری از لوازم آرایشی دارد. در حالی که می‌توانید از طریق خودآموزی آرایشگری را شروع کنید، ثبت نام در یک برنامه آرایشی در یک مدرسه زیبایی مزایای زیادی دارد. به عنوان مثال، مشتریان از کسی که تحصیلات رسمی در یک مدرسه زیبایی داشته بیشتر حمایت می‌کنند.

مدارس زیبایی برنامه‌های درسی ساختار یافته و کاملی را ارائه می‌دهند که به علاقه‌مندان درک کاملی از آرایش می‌دهد. همانطور که قبلا اشاره کردیم، دریافت مدرک آرایشگری برای شروع کارتان لزوما نیاز نیست اما برای باز کردن سالن زیبایی خودتان، بسیار مفید واقع می‌شود. مدرسه زيبايي مونا بهرام در ایران برای ارائه دوره آموزش میکاپ و انواع دوره‌های دیگر در خدمت علاقه‌مندان بوده و بسياري از افرادی كه در اين مدرسه زيبايي دوره ديده‌اند، مشغول به فعالیت در حوزه کاری خود هستند. این افراد در از طرف این مدرسه به سالن‌هاي زيبايي براي كار معرفي شده و روند مشغول به کار شدن راحت تری را تجربه خواهند کرد.

۳- کیت آرایشی مورد نیاز را خریداری کنید

مهمترین مجموعه لوازم آرایشگران در کیت آرایش آن‌ها وجود دارد. خرید کیت آرایشی، اولین و مهمترین خریدی است که میکاپ آرتیست‌ها انجام می‌دهند. با اینکه کیت‌های آرایش حرفه‌ای می‌توانند کمی گران باشند، اما خرید آن‌ها یک سرمایه گذاری ضروری است. داشتن یک کیت آرایش کامل، حرفه‌ای بودن یک آرایشگر را نشان می‌دهد. علاوه بر این کیت آرایشی شما باید همیشه به روز باشد تا با فناوری و تحقیقات جدید در مورد محصولات آرایشی همراه بمانید.

مهارت‌هات یک میکاپ آرتیست

۴- کسب تجربه و تمرین بسیار

کسب تجربه برای حرفه آرایشگری بسیار ضروری بوده و باید با روش‌های مختلف، مهارت خود را بالا ببرید. به عنوان مثال در ساده ترین راه، با چهره خود، دوستان و خانواده تمرین کنید. همچنین گذراندن دوره کارآموزی یا در سالن زیبایی یا فروشگاه لوازم آرایشی نیز بسیار مفید است. سپس مطمئن شوید که تصاویر باکیفیتی از کار خود می‌گیرید تا در نمونه کار خود قرار دهید. سعی کنید تا جایی که ممکن است تمرین کنید تا مهارت‌های خود را بهبود ببخشید.

۵- حضور خود را در رسانه‌های اجتماعی افزایش دهید

میکاپ آرتیست‌های مستقل برای رشد مشتریان خود، نیاز به حضور خوب در رسانه‌های اجتماعی دارند. رسانه‌های اجتماعی یکی از ساده ترین راه ها برای به نمایش گذاشتن کار شما و دسترسی به مشتریان است. تجزیه و تحلیل رسانه‌های اجتماعی و تبلیغات خوب به شما این امکان را می‌دهد تا افرادی که می‌توانند مشتری شما شوند پست‌های شما را ببینند.

مهارت‌های یک میکاپ آرتیست

آرایشگران برای درک نیازهای مشتریان به مهارت‌های ارتباطی عالی نیاز دارند. آن‌ها باید بتوانند به درستی با مشتریان ارتباط گرفته و رضایت‌شان را در ارائه خدمات کسب کنند. همانطور که اشاره کردیم آرایشگران برای کار به شدت به رسانه‌های اجتماعی متکی بوده و نیاز به درک درستی از نحوه کارکرد آن دارند تا حرفه خود را به طور مؤثر ایجاد کنند. علاوه بر آن داشتن دانش اولیه در زمینه عکاسی و ویرایش تصویر نیز می‌تواند به هنرمندان کمک کند تا در هزینه‌ها صرفه جویی کرده و آثار خود را به بازار عرضه کنند. مدیریت زمان و خدمات عالی به مشتریان در این حرفه و همچنین درک کامل از هنر و طراحی ضروری است. آرایشگران به مهارت‌های حرکتی مناسب نیاز دارند و اغلب ساعت‌های طولانی برای آرایش کردن یا آموزش آن می‌ایستند.

در پایان

در این مطلب برای شما از مسیر میکاپ آرتیست شدن گفتیم. این مسیر جذابیت‌های خود را داشته اما همانطور که اشاره کردیم سختی‌های مخصوص به خودش را دارد. اگر به حرفه خود متعهد بمانید و به کاری که انجام می‌دهید عشق بورزید، سخت کوشی شما نتیجه خواهد داد. همانطور که اشاره کردیم بهتر است برای شروع کارتان آموزش ببینید. ما در اینجا در مدرسه زیبایی مونا بهرام به کمک شما آمده‌ایم. ابتدا مشخص کنید که علاقه مند به فعالیت در کدام حوزه آرایش هستید. ما در این دوره‌ها با برگزاری جلسات تئوری و عملی به شما در مسیر میکاپ آرتیست شدن یاری می‌رسانیم. فقط کافیست با مدرسه زیبایی مونا بهرام – آموزش آرایشگری زنانه (monabahram.com) ارتباط بگیرید تا بیش از پیش به هدف و علاقه خود نزدیک شوید.

یــک نظــر جدیــد ثبــت کنیــد از طریق فرم زیر دیدگاه را یادداشت کنید
نظــرات و دیــدگاه هــای کاربــران بررسی دقیق و منظم برای مطالعه مقاله